Sterowanie podczerwienią

Sterowanie jest ważnym elementem budowanych urządzeń. Oczywiście każde  urządzenie może być sterowane autonomicznie przy pomocy wbudowanych czujników, ale zawsze warto zostawić sobie możliwość dodatkowego wydawania poleceń. Sposób najprostszy to sterowanie podczerwienią.

Nie damy rady sterować w ten sposób satelitą telekomunikacyjnym, ale w zastosowaniach domowych zupełnie dobrze się sprawdzi. Tym bardziej, że znana firma Philips wykonała już za nas większą część pracy, przygotowując system sterowania RC5 o częstotliwości 36 kHz. Piloty do tego systemu są ogólnie dostępne w cenie kilkunastu złotych. A często w domu walają się jakieś piloty z dawnych czasów. Odbiornik z dekoderem jest trochę wiekszy niż przeciętny tranzystor.  

Pilot.

Pilot.

Kody przycisków pilota.

Kody przycisków pilota.

Jak widać na powyższym obrazku pilot posiada dużą ilość przycisków. Podstawowe 0-9 mają kody takie jak na przyciskach. Pozostałe musimy sobie rozkodować programowo.

Odbiornik podczerwieni z dekoderem TSOP 31236 zasilany jest napięciem od 2,7V do 5,5V. Końcówka nr 3 podłączana jest do pinu Arduino, który został zdefiniowany w programie jako przyjmujący dane. Praktycznie może być to dowolny pin pracujący jako wejście.

Link do biblioteki RC5 w serwisie GitHub. Poniżej informacji o bibliotece znajduje się krótki program do testowania pilota i wysyłania dnych na port szeregowy Arduino.