Moduły zapisu i odtwarzania dźwieku.
Syntetyzer mowy DFR0760
Moduły syntetyzera mowy firmy DFRobot dają możliwość dołączenia do projektów komunikatów głosowych sterowanych programowo - bez konieczności ich nagrywania. Obecnie są dostępne dwa rodzaje modułów v1 i v2. Nie są kompatybilne, mają różne możliwości i dwie różne biblioteki. Mogą być sterowane na dwa sposoby ustawiane przełącznikiem: magistrala I2C i interfejs szeregowy UART. Tu uwaga na chińskie podróby - mają tylko sterowanie szergowe.
Oczywiście są tu pewne ograniczenia: komunikaty bez problemów można wysyłąć w języku angielskim i chińskim. Aby układ mówił po polsku trzeba trochę poeksperymentować.
Komunikat głosem Kaczora Donalda - Jestem Franek
ss.setSoundType(ss.DONALDDUCK); //kaczor donald
ss.speak(F("[s6][v8]yehsttemm frahnek"));
Komunikat głosem męskim - Przeszkoda.
ss.setSoundType(ss.MALE1); //mezczyzna
ss.speak(F("[s1]psheshkoda"));
Oba powyższe komunikaty są dostosowane do wersji 1 modułu.
Poniżej są linki do strony firmowej DFRobot, gdzie również mamy możliwość ściągnięcia bibliotek potrzebnych do działania modułów.
Moduły z układem ISD1760
Układy serii ISD1700 służą do zapisu i odtwarzania komunikatów dźwiękowych. A nawet, jak jest to potrzebne, fragmentów muzycznych. Całość nagrania mieści się w czasie kilkudziesięciu sekund, a komunikatów może być nawet kilkanaście.
Obecnie stanowią one historię elektronicznego zapisu dźwieku, a szczerze mówiąc nawet prehistorię.
Celem łatwego wykorzystania układów ISD1700 zostały opracowane moduły posiadające wszystkie niezbędne elementy do działania całego systemu nagrywania i odtwarzania dźwięku. Tu pokazuję dwa moduły; nazwijmy je od koloru płytek czerwony i niebieski.
Moduły wyposażone zostały w zestaw przycisków oraz mikrofon. Głośnik należy podłączyć do odpowiednich wyprowadzeń.
Bardzo ważną sprawą jest zasilanie modułów. Nie może ono przekroczyć 5V i musi być dobrze filtrowane, gdyż każde zakłócenie zostaje nagrane. Najlepszym sposobem zasilana podczas nagrywania komunikatów jest podłączenie modułu do Arduino (5V i masa) zasilanego z baterii 9V. Eliminuje to całkowicie zakłócenia sieciowe.
Moduł czerwony jest wiekszy, ma wymiary 53x50 mm i nie posiada przycisku reset. Jeżeli taki przycisk jest potrzebny należy go pdłączyć go do wyprowadzenie nr 3 układu ISD1700.
Moduł niebieski ma wymiary 48x42 mm i doskonale mieści się między złączami na płytce rozszerzeń Arduino.
Sterować modułem można na dwa sposoby (zapewne jest ich jeszcze więcej): przy pomocy wejść sterujących przyciskami - aktywny stan niski oraz przez magistralę SPI - tu jest potrzebna biblioteka z linku poniżej. Sterowanie przez SPI umożliwia szybki odczyt kolejnych komunikatów.
ISD 1700 - biblioteka obsługująca moduły odtwarzania dźwięku.
KSIĘGA CESARSKA
JERZY ZASKIEWICZ - Księga, Wędrówki 2, YAMA, Arduino