Moduły i elemeny dodatkowe.
Diody LED.
Diody LED są takiejak każdy widzi - małe i kolorowe. Ale tak bywało kiedyś, kiedy te diody kosztowały bardzo dużo, niebieskie jeszcze trzy razy tyle, a o laserowych nie można było marzyć.
Obecnie każdy rodzaj diody LED jest do nabycia - jednokolorowe, RGB, laserowe. Używając LED-ów należy pamietać o rezystorach ograniczjących prąd. Chyba, że używamy diod wysokoprądowych lub modułów laserowych, które są odpowiedni zabezpieczone.
Diody RGB składają się z trzech diod - czerwonej, niebieskiej i zielonej. Mogą być ze wspólną katodą (masa) lub anodą (plus). Koncówka wspólna jest zawsze dłuższa od pozostałych.
Moduły laserowe o mocy 5 mW dostępne są w radiatorach o średnicy 5 mm. Należy pamietać, że taki moduł nie jest zbawką. Światło laserowe jest niebezpieczne dla oczu i może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku.
Diody LED wysokoprądowe są wykorzystywane w urządzeniech oświetlających m.in. latarkach. Montowane są na radiatorach, gdyż dość mocno się grzeją i wymagają odprowadzenia ciepła.
Moduł ultradźwiękowy HC-SR 04.
Ten moduł służy do konstruowania czujnika odległości. Zasad działania jest prosta. Jeden z czujników wysyła impuls, drugi odbiera, mierzony czas jest przetwarzany na odległość. Zasięg czujnika HC-SR 04 wynosi od 2 do 200 cm.
Akcelerometr-żyroskop MPU 6050.
Jest to minaturowy moduł umożliwiajacy wykrywanie ruchu i przekazywanie danych w trzech osiach x,y,z. Dodatkowo umożliwia pomiar temperatury. Podłączany jest do magistrali I2C. Do jego działania niezbędna jest dodatkowa biblioteka. Wielkość modułu - 20x12 mm.
Aby wypróbować możliwości tego modułu (i wielu innych) została zbudowana płytka eksperymentalna z Arduino Nano i złączami. Po uruchomieniu programu poruszanie płytką powoduje zmianę wartości x,y,z. Wskazania temperatury są trochę zawyżone.
x = (mpu6050.getAccX()*100);
y = (mpu6050.getAccY()*100);
z = (mpu6050.getAccZ()*100);
t = mpu6050.getTemp();
KSIĘGA CESARSKA
JERZY ZASKIEWICZ - Księga, Wędrówki 2, YAMA, Arduino